داخلی آرشيو خبر
 
مجمع عمومی سازمان ملل به محکومیت محاصره کوبا توسط امریکا رأی داد
منبع: ‌ تله‌سور Telesure، مورخ: 28 اکتبر 2014
کد مطلب: 1487
 
،
امروز مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر با اکثریت عظیمی به پایان یافتن محاصره کوبا توسط امریکا رأی داد. ۱۸۸ کشور به نفع این لایحه رأی دادند. ۳ کشور از رأی دادن امتناع کردند و فقط امریکا و اسرائیل بر ضد آن رأی دادند.
محاصره کوبا توسط امریکا طولانی‌ترین محاصره یک کشور در تاریخ بشر است. این محاصره مدت ۵۰ سال است موانع اقتصادی، مالی و تجاری برای کوبا ایجاد کرده است. امریکا، از این محاصره به‌عنوان ابزاری در سیاست خارجی خود برای سرنگونی دولتی که با آن مخالف است استفاده کرده است. ولی تاکنون نتوانسته به این هدف خود دست یابد و فقط موفق شده موانع بسیار سفت و سختی در مقابل ورود کالاهایی به کوبا ایجاد کند که تأثیری تعیین کننده بر زندگی و سلامت مردم کوبا داشته است.
نمایندگان جنبش عدم تعهد، گروه ۷۷+ چین، گروه کشورهای سلاک (سازمان کشورهای امریکای لاتین ـ م)، پیمان مرکوسور امروز درباره این موضوع در سازمان ملل سخنرانی کردند. مجمع عمومی همچنین نطق نمایندگان چند کشور منفرد از سراسر جهان را نیز استماع کرد.
خوان کارلوس مندوزا، که از جانب گروه ۷۷ صحبت می‌کرد، گفت، "حقوق بشر در خطر افتاده و سلامت عمومی در اثر این محاصره تضعیف شده، و همین گرفتاری برای آموزش و پرورش، فرهنگ، ورزش، امور مالی، بانکی، تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی به‌وجود آمده است."
در عین حال، سفیر آرژانتین در سازمان ملل، از جانب پیمان مرکوسور به مجمع عمومی گفت، "محاصره اقتصادی چیزی بیش از یک سیاست متروک و منسوخ نیست که در جهان امروز هیچ جایی ندارد. اکنون وقت آن رسیده که به این محاصره، که از لحاظ اخلاقی هیچ توجیهی ندارد، خاتمه داده شود."
عنوان لایحه و سندی که در سازمان ملل مورد بحث قرار گرفت "لزوم پایان دادن به محاصره اقتصادی، تجاری و مالی امریکا علیه کوبا" بود. این عنوان در کلیه اجلاس‌های مجمع عمومی از چهل و شش سال پیش تاکنون به بحث گذارده شده است.
این محاصره همواره توسط رهبران سرتاسر جهان محکوم شده است. در آخرین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل ۱۸۸ کشور این محاصره را محکوم ‌کردند. پیش از اجلاس امروز مجمع عمومی، ۱۶۰ کشور و سازمان بین‌المللی با ارسال پیام خواستار پایان دادن به این محاصره شده بودند. هیئت تحریره روزنامه نیویورک تایمز نیز اخیراً به مخالفت با این محاصره برخاست . وزیر دفاع کنونی امریکا چاک هاگل نیز زمانی موضعی به نفع پایان دادن به این محاصره اتخاذ کرده بود.
آراء مجمع عمومی به نفع موضوعات مختلف الزام‌آور نیست و امریکا نیز همواره این فراخوان از جانب این نهاد سازمان ملل را نادیده گرفته است. لیکن، امریکا با حفظ این موضع علیه کوبا، بیش از پیش منزوی شده و آماری که اخیراً اخذ شده نشان می‌دهد اکثریت مردم امریکا از پایان یافتن این محاصره پشتیبانی می‌کنند.
Share/Save/Bookmark