داخلی آرشيو خبر
 
منبع: دولت بهار، تاریخ: 10 شهریور 1395
تفاوت میراث چه‌گوارا با آتاتورک / عدالت‌خواهان دارو می‌فرستند، فاشیست‌ها سرباز و تانک
نویسنده: علی ابوطالبی، مسئول کمپین همبستگی با کوبا در ایران
کد مطلب: 2293
 
اسماعیل قهرمان، رئیس مجلس ترکیه، در یک سخنرانی عمومی، چه‌گوارا — این مظهر مبارزه برای آزادی و عدالت اجتماعی — را «قاتل» و «راهزن» نامیده است.

این اولین بار نیست که مرتجعان با چنین تعابیری از فرمانده ارنستو چه‌گوارا یاد می‌کنند و بدین‌وسیله عمق نفرتشان را از آرمان‌هایی به نمایش می‌گذارند که ”چه“ در راه تحققش مبارزه کرد و جان باخت.

”چه“، قریب نیم قرن پس از قتلش (که با دستور مستقیم سازمان جاسوسی ایالات متحده، سیا، انجام گرفت) همچنان محبوب تمام قلب‌های عاشقی است که سرشار از شور مبارزه‌اند؛ و همین محبوبیت گسترده است که خواب تاریک‌اندیشانی نظیر رئیس مجلس ترکیه را برمی‌آشوبد.

درحالی‌که بسیاری از دشمنان سرسخت فرمانده چه‌گوارا همچنان با احترام از او یاد می‌کنند، دشنام‌گویی اسماعیل قهرمان و امثال او به مظهر انقلاب‌های ضدامپریالیستی در جهان، فقط و فقط نشانه‌ی استیصال و درماندگی آنان در مقابله با موج فزاینده‌ی آرمان‌گرایی و عدالت‌خواهی است.

فاشیست‌های حاکم بر ترکیه اینک در بن‌بستی تاریخی درمانده‌اند و خود به‌خوبی می‌دانند لشکرکشی به خاک سوریه نیز برای‌شان راهگشا نخواهد بود. همزمان با تجاوز نظامی ارتش فاشیستی ترکیه به سوریه، محموله‌ی دو تنی کمک‌های دارویی کوبا به مردم رنجدیده‌ی سوریه وارد فرودگاه دمشق شد تا فرق میراث ”چه“ و میراث آتاتورک به‌خوبی عیان شود: عدالت‌خواهان دارو می‌فرستند، فاشیست‌ها سرباز و تانک.

رئیس مجلس حکومتی که نسل‌کشی ارمنیان در ابتدای قرن گذشته، کشتار و سرکوب عدالت‌خواهان پس از کودتای نظامی ۱۹۸۰، و قتل عام کردها در سرتاسر تاریخ «مشعشعش» را در کارنامه دارد، باید هم این‌گونه از چه‌گوارا ابراز انزجار کند. از حامیان داعش غیر از این انتظاری نیست.

پاسخ آقای قهرمان را، نیروهای مترقی ترکیه به‌زودی در میدان عمل خواهند داد. دور نیست روزی که کابوس اسماعیل قهرمان و همدستان قوم‌پرست و مرتجعش جامه‌ی عمل بپوشد و ترکیه شاهد قیام یکپارچه‌ی مردمان متحدی باشد که از ”چه“ الهام می‌گیرند. فاشیست‌ها حق دارند از کثرت جوانانی بترسند که لباس‌های منقوش به تصویر فرمانده چه‌گوارا می‌پوشند.

فردا از آنِ ماست!
Share/Save/Bookmark