داخلی آرشيو خبر
 
در دانشگاه تهران؛
همایش ایستادگی ملت های آزاده در برابر استکبارگری آمریکا برگزار شد
منبع: خبرگزاری رسا، تاریخ: ۱۳۹۴/۹/۲۳
کد مطلب: 2033
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، همایش ایستادگی ملت های آزاده در برابر استکبارگری ایالات متحده آمریکا با حضور سفیران کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوئه، کوبا، بولیوی و اکوادور عصر امروز دوشنبه در دانشگاه تهران برگزار شد.

عباسی، معاون بین الملل سازمان بسیج مستضعفین در این همایش ضمن خوش آمدگویی به سفیران کشورهای اتحادیه آلبا، گفت: امیدواریم امروز بتوانیم دیدگاه های خود را به اشتراک بگذاریم، امرو جهان نیازمند تولید ادبیات جدید در عرصه بین الملل است، ادبیاتی که در آن معنای صحیح انسانیت، آزادگی و ایثار معنا پیدا کند، امروز سکوت در عرصه بین الملل پیرامون اتفاقات اطراف ما قابول قبول و نبوده و خیانت است.

وی افزود: آنچه نشان داده شده در عملکرد خوب و شایسته کشور های شما در فاجعه غزه نشان از بیداری امت های ملت های امریکای لاتین است، امروز فریاد بلند مردم مظلوم دنیا در غزه و یمن و تمامی عالم انسانی ما صدای کمک خواهی خواهد بود.

عباسی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: تشکیل اتحادیه های همچون آلبا به جهت رفع استکبار در دنیا به این دلیل است که نوید زندگی بدون ظلم را در دنیا تجربه کنیم، سازمان ما صدای مستضعفین تمامی دنیا را شنیده و بر خود واجب می دانیم از تمامی مستضعفان دنیا حمایت کنیم.

معاون بین الملل سازمان بسیج مستضعفین، گفت: یک روز از سیاه پوستان امریکا حمایت می کنیم و روز دیگر از افراد مختلف در جهان و آن حمایت را وظیفه شرعی، انسانی و قانونی خود می دانیم، انقلاب اسلامی یعنی رساندن صدای آزادی به تمامی مردمان دنیا و این موضوع را از امام راحل(ره) یاد گرفته ایم، ما در آموزه های رهبران انقلاب اسلامی ایثار و کمک کردن به برادران هم نژاد و دوستان خود را یاد گرفته‌ایم.

رضا ایروانی عضو انجمن دانشجویی در مقاله خود پیرامون اتحادیه آلبا، گفت: باید توجه شود که سیاست خارجی مستقل کشورهای مختلف ضعیف بوده ولی کشورهای این اتحادیه قوی هستند، نقطه قوت این اتحادیه درک همگرایی مقابله با امریکا است، در شرایطی که اقتصاد کشورهای امریکای لاتین روبه افول بود همگرایی اقتصادی این کشورها توانست اقتصاد آنان را تا دو برابر افزایش دهد.

وی افزود: پیشنهادهای دانشجویی وجود دارد برای بهتر شدن این اتحادیه که چه کارهایی می توان انجام داد تا در عرصه اقتصادی و سیاسی این اتحادیه قدرتمندتر شود، اتحادیه آلبا همگرایی اقتصادی را درک کرده ولی آنقدر رشد نکرده اند که بتوانند آن مدل را به جهان ارائه دهند.

ایروانی با اشاره به پیشنهادات دانشجویات به کشورهای عضو اتحادیه آلبا، تاکید کرد: نظراتی وجود دارد تا این کشورها بتوانند در مقابل دشمنان خویش به موفقیت بیشتری دست یابند، اولین پیشنهاد ایجاد بازارچه های مرزی است، این کار باعث می شود علاوه بر افزایش اشتغال از قاچق کالا جلوگیری شود، پیشنهاد دوم ایجاد روابط گذرنامه ای مشترک و سفر بدون روادید میان کشورهای عضو اتحادیه آلبا است.

وی ادامه داد: حذف این مرزبندی ها می تواند جریان آزاد کالا را به دنبال بیاورد، پیشنهاد سوم تقویت بانک مشترک اتحادیه است، بانک محور اصلی توسعه اقتصادی محسوب می شود و با وجود شعبه های مختلف شهرهای عضو علاوه بر اینکه سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری تشویق می شوند همچنین بانک ها می تواند با سرمایه گذاری توسعه این کشورها را به نحو متعادل بالا ببرد، بازرگانان خارجی که قصد سرمایه گذاری دارند یک نوع راحتی را در این موضوع پیدا خواهند کرد.

در ادامه این همایش سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ابراز کرد: امروز به مناسبت یازدهین سالگرد تاسیس اتحادیه آلبا این نشست با موضع ایستادگی در برابر استکبار جهانی به سرکردگی امریکا برگزار می شود.

وی افزود: برگزاری این برنامه یاداور این موضوع است که فرهنگ استکبار ستیزی را افزایش داده و برای تحقق آن کنار هم بایستیم، جهان امروز بیش از زمان دیگر درگیر ظلم است، کشورهایی که می توانند نقش کدخدا را ایفا کنند خود بیشترین نقش بی ثباتی در جهان را بازی می کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با بیان اینکه ظهور گروهک ها و جرایاناتی مانند داعش به نام اسلام لکه ننگی برای بشریت هستند، گفت: این گروه ها ریشه در کشورهای غربی دارند، در کنار همه این غم ها خوشحالیم که کشورهایی وجود دارند در برابر استکبار جواب منفی داده و مخالف خود را ابراز کنند.

سرسنگی با بیان اینکه روز ۱۶ آذر برای ایرانیان روز مهمی است، تصریح کرد: ۱۶ آذر روزی بود که دانشجویان دانشگاه تهران در برابر فشار امریکایی ها ایستادند، در واقع می توان گفت دانشگاهیان ایران قبل از انقلاب اسلامی در برابر شیطان بزرگ امریکا ایستادگی کرده و این جریان را در این سالها حفظ کرده اند.

وی در ادامه گفت: از نظر ما دین اسلام دینی رحمانی است که بشریت را به صلح و آرامش فرا می خواند و مردم ایران در برابر ظلم ایستادگی کرده و با رهنمودهای رهبر ادامه خواهند داد.

عسگر خوانی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران در این همایش، گفت: اتحادیه آلبا به عنوان نهاد منطقه ای جزو ادبیات منطقه گرایی به حساب می آید منطقه گرایی دارای دو مکتب فکری است، ابتدا این تفکر مدعی است که این اتحادیه در منطقه گرایی و در راستار جهانی شدن و حکومت مداری جامعه است.

وی ادامه داد: مکتب دوم در رد این ادعا می گوید؛ منطقه گرایی برای پیشگیری از حکومت جهانی است، اتحادیه آلبا بیشتر به مطلب دوم اشاره دارد، زیرا که در تقابل با سیطره ایالات متحده امریکا است، ایالات متحده که بر اساس ثبات بر حکومت های منطقه ای قدرت یابی خود را دنبال می کند اتحادیه آلبا را در مقابل خود می بیند.

آمنوتپ سامبرانو سفیر کشور ونزوئلا در این همایش، گفت: ما موافق افزایش اتحاد آلبا هستیم، یازده سال پیش یکسری اهداف در نظر گرفته شده بود که فرمانده کاسترو و چاوز دنبال می کردند و البته در کتابی نوشته نشد، این اهداف شامل امریکای لاتین می شود و می تواند کشورهای دیگر را شامل شود، امروز آلبا می‌تواند نمایانگر اهداف امریکای لاتین در قاره امریکا باشد.

وی ادامه داد: هرگونه هدف ضد استکباری که ایران نیز از آن حمایت می کند ما نیز آن دنبال می کنیم، باید پیرامون اتحاد این کشورها اقدامات بیشتری صورت گیرد، برای همین آلبا بدون در نظر گرفتن محدوده جغرافیایی کشور ها یک هدف را دنبال می کند.

سفیر کشور ونزوئلا، گفت: پس از شکل گیری این اتحادیه امروز می دانیم یازده کشور عضو آن هستند و تمام کشورهای عضو یک هدف را داشته واین هدف عبارت است از ظلم ستیزی، کشورهای آمریکای لاتین در بخش منطقه ای خود اهداف آلبا و ضد استکباری را دنبال می کنند، امریکای مرکزی و ال سالواردو، بولیوی، اکواردور، ونزوئلا و کوبا و دیگر کشور ها عضو آلبا هستند.

وی ادامه داد: این اتحاد تمام مرزهای منطقه ای را از بین برده و تمامی این کشورها با یکدیگر متحد هستند، همانطور که آقای ایروانی گفتند اتحاد فرهنگی خویش را پیش برده ایم، یکی از افتخارات ما این است که در زمینه های فرهنگی و ارتباطات اتقلال پیدا کرده ایم، این یکی از عواملی است که سبب اتحاد ما می گردد، ما با همین اهداف می توانیم اتحادیه ای بدون مرز را تشکیل داده که ضد استکبار است.

سفیر کشور ونزوئلا با بیان اینکه رهبران ما مدعی بودند اعضا آلبا که ساختار اتحادیه را تشکیل می دهند در جهانی چند قطبی حرکت می کنند، گفت: کشورهای عضو آلبا توانسته اند با دیگر کشورها ارتباط برقرار کنند، توانستیم در بحث استکبار و در بسیاری از مجامع مختلف اهداف خویش را پیش ببریم.

وی افزود: اتحادیه آلبا توانست با زبان دیگری افکار دیگران را تصحیح کند در دنیا حق و حقوق کشورها باید محفوظ بماند، این اتحادیه باید زبان تمامی کشورها شود و البته هنوز این توانایی را ندارند، باید توجه شود که این اتحادیه نتوانست امریکای شمالی را قانع کنند که تحریم های مالی کوبا را بردارد، می بینیم نقطه ضعف هایی را این اتحادیه داراست و باید تقویت شود.

سفیر کشور ونزوئلا ادامه داد: همچنین از طریق اتحادیه توانستیم آزادی تکنولوژی خویش را از طریق کشورهایی که می توانند نیازهای ضروری را برای ما برطرف کنند داشته باشیم، توانستیم سیستم های اقتصادی را تقویت کنیم و در این ساختار چند جانبه این موضوع را تقویت کنیم، توانستیم از مسیر رسانه‌های جمعی واقعیت کشور خویش را به دیگران نشان دهیم و در بخش های دیگر ساختار واقعی جامعه خویش را نشان دهیم، تمام این تحریم هایی که ناحق علیه ایران و آنچه که با روسیه و کوبا انجام شد را نادرست می دانیم، ما باید یک مرکز مالی داشته و آن را تقویت کنیم و اگر چنین نشود باید زیر تسلط استکبار برویم.

وی افزود: چاوز گفت؛ باید روابط اقتصادی خود را با کشورهای غربی به حداقل برسانیم مانند ایران و خیلی از کشورهایی که آماده کمک داشتند، در زمینه اقتصادی می توانیم از آنها کمک بگیریم و می توانیم در امریکایی لاتین توسعه صنعتی را پیش ببریم، باید استقلال خویش ار در نظر داشته باشیم و اتحاد مالی را بتوانیم حفظ کنیم، باید بتوانیم بالاترین حد معاملات تجاری را داشته باشیم.

اومبرتو وینوئسا رودریگرز سفیر اکوادرو در این همایش، گفت: با توجه به شدت مشکلات کشورهای امریکای لاتین نگاه شرکت های بزرگ نفتی ایالات متحده امریکا در حال حاضر در تمامی نقاط امریکا یعنی از قطب تا قطب متمرکز شده است، نیویورک تایمز ورود امریکا در نسل جدید سوخت را اعلان کرد، این تهاجم با بهره برداری از رودخانه آلاسکا از مکزیک و ارژانتین اشکار است، همان‌طور که عملکرد پنتاگون در اکتشاف نفت است، این کار در راستای پیدا کردن سوخت طبیعی و اشتغالزایی محقق شد.

وی افزود: این فرایند پیوسته و جاری در منطقه است می توان بر پایگاه های نظامی منطقه امریکا آن را دید، تمامی این اقدامات به دلیل حمایت جنگ نامنظم و حمایت واشنتگتن طراحی شده است.

سفیر اکوادرو در ادامه سخنان خود ابراز داشت: روشن است در برنامه های دفاع ملی، برخی کشورها براساس یک ساختار منطقه ای عمل نمی کنند.
Share/Save/Bookmark